Nádor mléčných žláz

2007-05  Beruška je téměř devítiletá kříženka jezevčíka, které panička při společném dovádění na zahradě objeví malou bulku na prsní žláze. Verdikt veterináře je jasný - operace. Při zákroku je odebrána celá levá řada struků, aby se minimalizovalo riziko šíření nádoru. Vše se zdá být v pořádku. Rána se rychle zahojí a Beruška je opět veselá. 

2007-11  Na bříšku se opet objeví zlověstná bulka. Po prohlídce na veterině dostává panička smutnou zprávu. Nádory metastázovaly a další operace by byla pouze trápením pro všechny. S ohledem na rychlost růstu bulek je předpoklad dalšího života Berušky 2 - 3 měsíce. S tím se ovšem nesmíříme. Aspoň ne bez boje. Beruška je silná, vitální, veselá. Nevzdáme to! Ihned nasazujeme mediciální houby Coriolus (outkovka pestrá), kterou známe z humánní léčby. Dávkování přizpůsobujeme váze pejska a čekáme. 

2008-03  Příchod jara je pro každé tělo zatěžující. Potřebujeme se pročistit a získat novou energii. K outkovce tedy přidáváme směs bylin na pročištění a povzbuzení energie. Beruška je plná sil.

2008-04  Míříme na pravidelné očkování proti vzteklině. Náš veterinář s radostí prohlíží nádor, který od loňské diagnózy neroste a i celkový zdravotní stav Berušky je nad míru uspokojivý. Vyptává se na podávané přípravky a přeje hodně sil.

2010-04 Uplynulé roky proběhly ve stejném vzrou. Stále podáváme Coriolus, s příchodem jara pročišťujeme. Beruška je bez obtíží, takže pravidelná návštěva veteriny je pouze za účelem povinného očkování. Za uplynulé roky přibylo pár bulek, ale všechny jsou maximálně 2 cm velké a na vitalitě Berušce zjevně neubírají. 

2011-03  Primární nádor má cca 15 cm, ale naštěstí se zvětšuje mimo vnitřní orgány, takže je významně neutlačuje. Vzhledem k věku veterinář konstatuje arytmii srdíčka. Tato zpráva nás vede k nasazené bylin na jeho posílení. Beruška už sice tolik neběhá a neskáče, ale jako cca 80letá dáma na to má jistě nárok.

2011-11  Zima přináší zhoršení dýchání a srdíčku to také neprospívá. Nádor začíná získávat na síle a velikosti. Víme, že čas se pomalu krátí, takže přidáváme bylinky na sílu a na zvětšující nádor vymýšlíme speciální upínací obleček, který odlehčí kůži a zpříjemní Berušce pohyb. Omezujeme délku procházek a snažíme se trávit s Beruškou tolik času, kolik je možné.

2012-01  Uprostřed nádoru se začíná tvořit nepěkný píštěl. Víme, že s přírodou už dál bojovat nemůžeme. 

Beruška se s námi rozloučila. Věříme, že ty roky "navíc", které i díky bylinkám dostala, prožila plnohodnotně a s radostí, kterou kolem sebe dokázala šířit. 

Děkujeme za Tebe, holčičko...